۱۳۹۳ مرداد ۶, دوشنبه

گزارش محرمانه یی که به اسرائیلی ها برای مخفی کردن حقایق کمک میکند
مهارت سخنگویان اسرائیلی ریشه در راهکارهای تنظیم شده توسط Frank Luntz ناظر انتحابات دارد
نوشته Patrick Cockburn

ترجمه صبا راهی

سخنگویان اسرائیلی بطور ناگهانی کارشان را متوقف کرده اند توضیح میدهند چطور بیش از هزار فلسطینی را، بیشتر آنها شهروندان بی دفاع، در مقایسه با کشته شدن سه شهروند کشته شده در اسرائیل توسط آتش موشک و خمپاره حماس، در غزه کشته اند. اما در تلویزیون و رادیو و در روزنامه ها، سخنگویان اسرائیلی مانند Mark Regev  ظاهر میشوند، ماهر و کمتر خشن مانند اجدادشان، کسانی که اغلب مشخص بود که نسبت به تعداد کشته شدگان فلسطینی بی تفاوت بودند.

یک دلیل برای افزایش مهارت های PR (حل مشکلات، ارتباط برقرار کردن، رهبری کردن، و از این قبیل) سخنگویان اسرائیلی وجود دارد. به آن چه می گویند توجه کنید، راهکاری که استفاده میکنند بسیار حرفه ای است، بخوبی تحقیق شده و محرمانه مطالعه شده بر روی اینکه چطور رسانه ها و افکار عمومی  را در آمریکا و در اروپا تحت تاثیر قرار دهند. نوشته شده توسط کارشناس جمهوری خواه ناظر انتخابات و استراتژیست سیاسی دکتر  Frank Luntz ، این تحقیق پنج سال پیش به یک گروه که پروژه اسرائیل نام دارد سفارش داده شد، که دفاتر آنها در آمریکا و اسراییل، برای استفاده افرادی که " در خط مقدم جنگ با رسانه ها در جهت منافع اسرائیل هستند" مستقر است.

در هر صفحه از صدو داوزده صفحه این دفترچه برحسته شده که "برای نشر و پخش نیست" که دانستن دلیل آن آسان است. گزارش  Luntz، با عنوان رسمی "پروژه 2009 اسرائیل دیکشنری زبان دنیا" تقریبا بلافاصله در  Newsweek Online درز پیدا کرد، اما اهمیت واقعی آن به ندرت مورد قدردانی قرار گرفته است. آن دفترچه بایستی توسط همه خوانده شود،بخصوص روزنامه نگارانی که علاقه مند به هر گونه از جنبه های سیاست اسرائیل بخاطر " بکُن و نکُن های" آن برای سخنگویان اسرائیلی هستند.  

این فاصله بین آنچه مقامات اسرائیلی و سیاستمداران بطور واقعی باور دارند، و آنچه که بر زبان میآوردند را بسیار روشن می سازد، دومی با حزئیات بوسیله رای گیری برای تعیین آنچه که آمریکایی ها میخواهند بشنوند شکل میگیرد. قطعأ، هیچ روزنامه نگاری که با سخنگویان اسرائیلی مصاحبه میکند بدون خواندن قبلی ی تعدادی از عبارات و اصطلاحات که توسط آقای Regev  و همکارانش استفاده میشود، نباید اینکار را انجام دهد.

این دفترچه مملو از مشاوره های اساسی درباره چگونه پاسخ های خود را برای مخاطبین مختلف شکل دهند است. برای مثال، این تحقیق می گوید که " آمریکایی ها موافقند که اسرائیل دارای حق دفاع از مرزهای خود می باشد". اما دفاع کردن هیچ فایده ای ندارد آنهم درست از همان مرزهایی که باید باشند. از حرف زدن درباره مرزها، از منظر قبل و بعد از 1967 اجتنباب کنید بدلیل اینکه آمریکایی ها فقط را بیاد تاریخ  نظامی اسرائیل می اندازد. به ویژه در مورد چپ این کار به شما آسیب می رساند. برای نمونه، وقتی شما در مورد آن از لحاظ 1967 حرف میزنید حمایت از حق دفاع از مرزها برای اسرائیل از 89 درصد سنگین به زیر 60 درصد می رسد.  

درباره حق بازگشت فلسطینیان پناهنده کسانی که در سال 1948 و سالهای بعد، بیرون رانده شدند و یا فرار کردند و آنانی که اجازه بازگشت به کاشانه خود را ندارند چطور؟ اینجا دکتر Luntz پند ظریفی برای سخنگویان دارد، میگوید که :" حق بازگشت یک مسئله دشواری برای اسرائیلی ها برای برقراری  ارتباط درست است، چرا که بسیاری ازعبارات و اصطلاحات زبان اسرائیلی مثل واژه  جدا اما برابر  ، واژه طرفداران جداسازی در دهه ی 50 به نظر میرسد و طرفداران تبعیض نژادی در دهه ی 80 به نظر میآید. واقعیت این است که آمریکائی ها فکر جدا اما برابر را دوست ندارند، باور ندارند و قبول ندارند."

بنابراین اینکه سخنگویان چگونه بایستی با آنچه که دفترچه اذعان میکند مقابله کنند سوال سختی است. آنها بایستی آنرا یک "درخواست" ببینند، بر این اساس که آمریکائی ها مردمی که خواهان چیزی باشند را دوست ندارند.  " پس بگو فلسطینیان از دولت خودشان راضی نیستند. آنها اکنون خواستار خاک در اسرائیل هستند. " پیشنهادهای دیگری برای پاسخ موثر اسرائیلی از جمله میگوید که حق بازگشت ممکن است " تا حدی در آینده" به بخشی از حل و فصل نهایی تبدیل شود."
دکتر Luntz اضافه میکند که آمریکائی ها بطور عموم از انبوه مهاجر به آمریکا وحشت دارند، پس هضم ذکر " انبوه مهاجران فلسطینی" به اسرائیل برای آنها راحت نیست. اگر هیچ چیزی عمل نکرد، بگو که بازگشت فلسطینیان ممکن است تلاش دست یابی به صلح را از خط خارج کند."

گزارش دکتر Luntz در پی حملات دسامبر 2008 و ژانویه 2009 ، زمانی که 1387 فلسطینی و 9 اسرائیلی کشته شدند نوشته شده است.

یک بخش کامل در دفترچه وجود دارد که درباره " ایزوله کردن ایران حامی حماس بعنوان یک سد برای صلح" است . متاسفانه، رجوع به عملیات حفاظت از مرز، که ششم جولای شروع شد، یک مشکل برای مبلغان اسرائیلی بوجود آمد زیرا که حماس با ایران بر سر جنگ در سوریه  اختلاف داشت و هیچ تماسی با ایران نداشت. روابط دوستانه در عرض چند روز برقرار شد – به شکر حمله اسرائیل.

Frank Luntz
Frank Luntz

بیشتر مشاوره های دکتر Luntz درباره لحن و ارائه مشکل اسرائیل است.  او می گوید بروز همدلی برای فلسطینیان کاملا حیاتی است: "وادارکردنی ها ] عین گفته[ عین خیالشان نیست شما چه اندازه می دانید تا وقتی که آنها متوجه میشوند شما چه میزان مراقب هستید. برای هر دو طرف همدلی نشان دهید!" این ممکن است توصیف کند چرا یک تعداد از سخنگویان اسراییلی تقریبا در مورد وضعیت اسفناک فلسطینیان که بمب ها و گلوله های اسرائیلی به آنها اصابت میکند غصه دار به نظر میر سند.

در یک جمله که با حروف بزرگ، پررنگ و خط کشی زیر کلمات ماشین نویسی شده، دکتر Luntz میگوید که سخنگویان اسرائیلی یا رهبران سیاسی هرگز نبایستی، "کشتار عمدی زنان و کودکان بی گناه" را همیشه توجیه کنند بلکه آنها بایستی بشدت کسانی که اسرائیل را بخاطر یک جنین جنایتی محکوم میکنند به چالش کشند. سخنگویان اسرائیلی تلاش کردند وقتی 16 فلسطینی پنجشنبه پیش در خانه های UN در غزه کشته شدند طبق این نسخه درست عمل کنند. 

یک لیست از کلمات و عباراتی که مورد استفاده قرار دهند و لیستی از آنهایی که باید اجتناب کنند وجود دارد. قطعه نایاب هُنری سوزناک:"بهترین راه، تنها راه، برای دست یابی صلح پایدار دست یابی به احترام متقابل است." بالاتر از همه، خواسته اسرائیل برای صلح با فلسطینیان بایستی تاکید بر همه زمانها شود چرا که این چیزی است که آمریکائی ها بشدت خواهان اتفاق آنند. اما هرگونه فشاری روی اسرائیل برای برپا کردن صلح می تواند توسط گفتن"یک قدم در یک زمان، یک روز در یک زمان"، تقلیل یابد، چیزی که بعنوان "یک روش عام برای معادله زمین برای صلح" پذیرفته خواهد شد.

دکتر Luntz بعنوان مثال نقل قول میکند از یک " تکه از یک آهنگ سوزناک اسرائیلی، همان چیزی که میخواند:" من بخصوص میخواهم به مادران فلسطینی کسانی که فرزندانشان را از دست داده اند نزدیک شوم. هیچ مادری نباید مجبور باشد فرزند خود را در گور گذارد."

این تحقیق پذیرفته که دولت اسرائیل واقعا خواهان راه حل دو - دولت نیست، اما می گوید این بایستی پوشیده بماند برای اینکه 78 درصد از آمریکا اینطور عمل میکنند. امیدها برای بهبود وضعیت اقتصادی فلسطین بایستی تاکید شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با گرفتن اجازه برای گفتن نقل قول کرده است که وقت آن است تا کسی از حماس بپرسد: دقیقا شما برای کسب پیروزی برای مردم تان چکار میکنند". ریاکاری و تزویر این گدا باور: این محاصره هفت ساله اقتصادی اسرائیل است که غزه را به فقر و فلاکت کشانده است.

در هر موقعیتی، ارائه رویدای توسط سخنگوی اسرائیلی مناسب آمریکائی ها و اروپائی ها طراحی میشود تا چنین تصوری را به آنها بدهد که اسرائیل خواهان صلح با فلسطینیان است و آماده سازش برای دست یابی به آن است، در حالیکه  تمام مدارک و شواهد نشان میدهد که اینکار را نمیکند. اگر چه در واقع برنامه ریزی نشده بود، چندتایی تحقیقات افشاگرانه در باره اسرائیل مدرن در زمانهای جنگ و صلح نوشته شده است.

بیست و هشتم جولای دوهزار و چهارده


لینک متن به زبان انگلیسی:توضیح مترجم: ترجمه این متن صرفا برای آگاهی بیشتر با سیاست های جنایتکارانه رژیم تروریست پیشه و اشغالگر اسرائیل صهیونیست است. حماس یک گروه ارتجاعی است که به هیچ عنوان توده های زحمت کش فلسطین را نمایندگی نمیکند، چه برسد به طبقه کارگر آن.هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر